Pastori
Lauri Seppänen
Emme rukoile turhaan, Apt. 10-11:18
Pietarin ja Corneliuksen kohtaaminen Kesareassa ja siihen valmistavat tapahtumat olivat ensimmäisiä esimerkkejä siitä, että evankeliumi tuli viedä myös muidenkin kuin juutalaisten keskuuteen.
Cornelius
10:1-8
Ei kovin paljon puhuta rukoilemisesta, vaikka sekin on tässä mukana. Evankeliumin voittokulku: miten Jumala johdatti Pietaria evankeliumin palvelijana.
Millainen mies oli Cornelius? Selvästi hän oli ns. kypsää viljaa. Hän oli hurskas ja jumalaa pelkäävä, vaikka olikin roomalainen sotilas. Kuva: Roomalainen sotilas. Hän antoi runsaasti almuja juutalaisille ja rukoili alati Jumalaa. Hänen elämänsä ja tekonsa osoittivat alttiutta Jumalan puoleen. ”Jumalaapelkääväiset saivat osallistua synagogajumalanpalvelukseen, mutta koska he eivät pitäneet kuin pienen osan laista ja olivat ympärileikkaamattomia, olivat he epäpuhtaita juutalaisten kannalta.”
Hänelle ilmestyi Herran enkeli, joka kehotti lähettämään miehiä Joppeen eli Jaffaan Simon Pietarin luokse. Jälleen enkeli sanansaattajana Jumalan suunnitelmien tärkeissä vaiheissa!
Miehiä lähetettiin Simon nahkurin luokse, jonka koti oli meren rannalla.
Simon nahkurin talo! Tämä löytyy edelleen Jaffasta! Kuva: Simon Nahkurin talo
Miksi meren rannalla? Siellä oli vettä käytössä, jota tarvittiin nahkojen käsittelyyn. Sijainti mahdollisti tuotteiden lähettämisen laivojen kautta eteenpäin. Meren ranta oli hieman syrjässä, nahkojen käsittelyssä käytettiin mm. virtsaa, joten sieltä tuli pahoja hajuja. Nahkurin ammattia pidettiin epäpyhänä juutalaisten keskuudessa, koska käsiteltiin kuolleita eläimiä > tämä tapahtumapaikka omalta osaltaan oli osaltaan julistamassa sitä miten evankeliumi kuului kaikille (tähän palataan).
Pietarin näky
10:9-17
Kun Cornelius oli saanut oman enkeli-ilmestyksensä Kesareassa, n. 45-50 km, pohjoisempana niin opetuslapsista Pietari sai Jumalalta ilmestyksen, hän oli ”ekstaasissa” (alkukielen sana). Kuva Pietarin näystä!
Katolle rukoilemaan, ihan normaalia, että katolla ollaan ja vietetään aikaa. Ei ollut mikään harjakatto, josta voi pudota pois, vaan tasainen ja polttavalta auringolta löytyy varmasti varjo. Nykyäänkin tyypillisesti noilla leveysasteilla löytyy näitä kattohuoneistoja, ”penthouse”.
Vanhan ja uuden liiton välimaastossa. Mooseksen lain epäpuhtaat eläimet vs Pietarin näky. Epäpuhtaiksi oli Mooseksen lain mukaan katsottava 3. Moos. 11 mainitut eläimet. Kuva Raamatusta!
Kolmesti toistettiin, miksi? Missä muualla oli tämä kolme kertaa? Rakastatko minua kolme kertaa, Joh. 21:15-19. Jumala vahvisti tällä näyllä Pietarin kutsumuksen. Tai sitten kolme kertaa sen vuoksi, että Pietari vastusteli. Näin Jumala halusi iskostaa asian Pietarin mieleen, että hänen vastustamisensa kääntyisi myöntämiseksi.
Kalansaalis vrt taivaasta lasketut eläimet. Kaloja tuli 153, mikä oli tuon ajan tunnettu kansojen määrä.
Kaikki Jumalan luoma on pyhää ja puhdasta, kun se kiitoksella vastaanotetaan, niin eläimet kuin ihmisetkin. Nimittäin Mooseksen laissa oli myös ihmisten kohtaamiseen liittyviä puhtaussäännöksiä. Ja tällä näyllä muistutettiin, että ihmisiäkään ei saa erotella, evankeliumi kuuluu kaikille.
”Kaikki, minkä Jumala on luonut, on hyvää, eikä siitä tarvitse hylätä mitään, kun se otetaan kiittäen vastaan. Jumalan sana ja rukous pyhittävät sen.” 1.Tim. 4:4-5
Pietarin ja Corneliuksen miesten kohtaaminen
10:17-23
Kuva: Israelin kartta. Matka Kesareasta Joppeen oli siis noin 45-50 km. Miehet tulivat ”seuraavana päivänä” (jae 9). Eli tuollaista matkaa ei kävelty yhdessä päivässä, vaan he yöpyivät esimerkiksi jossakin majatalossa matkan varrella.
Nahkurilla ei ollut portinvartijaa ja siksi miehet kovalla äänellä tiedustelivat oliko talossa vieraana Simon Pietari. Pietari oli ehkä vielä vähän omissa maailmoissaan, kun hän ei kuullut miesten ääntä. Mutta Henki kehotti häntä menemään alas ja lähtemään miesten matkaan. Miehet kertoivat asiansa ja Pietari kutsui miehet sisään. He yöpyivät talossa seuraavan yön, ennen paluuta Kesareaan.
Vielä tässäkin vaiheessa molemmat osapuolet olivat aika isona kysymysmerkkinä siitä, että mitä tämä tarkoittaa. Miksi miesten piti tulla hakemaan Pietaria? Mutta sen verran voimakasta ja vakuuttavaa oli Jumalan johdatus tuossa kohdassa, että Cornelius oli lähettänyt miehet matkaan. Ei sitä huvikseen kävellä neljää päivää edestakaisin ja noin 100 km:n matkaa!
Pietari Kesareassa Kuva Pietari Corneliuksen luona
10:23 – 33
Pietarin näyn vaikutus ja merkitys: ”Niin kuin tiedätte, juutalaisen ei ole sallittua seurustella toiseen kansaan kuuluvien kanssa eikä mennä heidän luokseen. Jumala on kuitenkin osoittanut minulle, ettei ketään ihmistä saa pitää epäpuhtaana tai saastaisena.” Eli nyt Jumalan johdatus kulki käsi kädessä Pietarin saaman ilmoituksen kanssa.
Piti rohkeasti lähteä matkaan, kun Jumala niin kehotti! (Tästä monia esimerkkejä Raamatussa: Abraham lähti, profeetat lähtivät (esim. Joona, muuten samasta Jaffan kaupungista, kuitenkin ensin eri suuntaan kuin mitä Jumala oli kehottanut!, Joosef ja Maria Egyptiin pakoon Herodeksen vainoja jne.)
Mutta edelleen tässä vaiheessa oli vielä epäselvää niin Pietarille kuin Corneliuksellekin, että miksi Pietarin piti tulla Kesareaan! Niinpä Cornelius kehotti Pietaria: ”Nyt me olemme kaikki täällä Jumalan edessä kuullaksemme, mitä Herra on käskenyt puhua.”
Pietarin puhe ja sen vaikutus
10:34-48
Näissä jakeissa tulee vastaus siihen, miksi Pietarin piti tulla Joppesta Kesareaan: julistamaan evankeliumia, hyvää sanomaa Jumalalta! Pietari puhuu Jeesuksesta. Mitä hänen kohdallaan tapahtui ja mikä on Jeesuksen merkitys meille. ”Nyt minä käsitän, ettei Jumala erottele ihmisiä. Hän hyväksyy jokaisen, joka pelkää häntä ja noudattaa hänen tahtoaan, kuului tämä mihin kansaan tahansa.” 10:34-35
Jumala johdatti Pietaria julistamaan evankeliumia Korneliuksen väelle.
1) Liittyminen tilanteeseen, jakeet 34-35
2) Julistus, jakeet 36-
Jeesuksen ihmeteot, ristiinnaulitseminen, ylösnousemus. Syöminen ja juominen doketismia vastaan, jonka mukaan”Jeesus vain näytti olevan ihminen, mutta ei ollut oikeasti lihallinen eikä oikeasti kärsinyt tai kuollut. Hänen ruumiinsa oli muka vain näennäinen.
3) Apostolien todistus, jae 39
4) Raamatun todistus, jae 43
5) Kääntymyskehotus, jae 42, 43b
Tässä tapahtui se mitä Paavali pohtii kirjeessään Roomalaisille (10:14-15, 17): ”Onhan kirjoitettu: ´Jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.´Mutta kuinka he voivat huutaa avukseen sitä, johon eivät usko? Kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Kuinka he voivat kuulla, ellei kukaan julista? Kuinka kukaan voi julistaa, ellei häntä ole lähetetty? Onhan kirjoitettu: ´Kuinka ihanat ovat ilosanoman tuojan askelet!.. Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana.”
Lähetyskäskyn toteutuminen, evankeliumi Jeesuksesta, kun alettiin puhua Jeesuksesta ja hänen merkityksestään, niin Pyhä Henki tuli siihen mukaan. Vrt. Pietarin saarna helluntaina. Pyhä Henki teki eläväksi, sanan Jeesuksesta. Jeesus oli puhunut tästä jo edeltä käsin. Joh. 16:13-14 ”Kun totuuden Henki tulee, hän johtaa teidät tuntemaan koko totuuden… Hän kirkastaa minut, sillä sen, minkä hän teille ilmoittaa, hän saa minulta.”
Pietarin puheen vaikuttavuus tuli siitä, että sen kautta vaikutti Pyhä Henki! Samantyyppinen saarna helluntaina, Apt 2, ja sama vaikutus, kääntymys ja kaste!
Puheen vaikutus: Pyhän Hengen vuodattaminen ja kaste 10:44-48
Kuva: Corneliuksen kaste. Jos ajatellaan draaman kaarta, niin tässä on kertomuksen huippuhetki.
Mukana tulleet juutalaiset uskonveljet tulivat tapahtuneet todistajiksi ja ihmettelivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin myös pakanoihin eli ei-juutalaisiin. Pietari päätteli:
”Kuka voi estää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saanee Pyhän Hengen niin kuin mekin?” Sama tilanne oli Apt. 8:36, Filippos ja etiopialainen hoviherra: ”Estääkö mikään kastamasta minua”?
Se, että Jumala oli jo antanut Corneliuksen väelle Pyhän Hengen kasteen, ei tietenkään tehnyt vesikastetta tarpeettomaksi. Kristillinen kaste on yhdistetty vesi- ja henkikaste. Jo saatu Pyhän Hengen kaste vahvisti sen, että kaste on Pyhän Hengen välikappale. Ne kuuluvat yhteen.
Pietari johti tilannetta ja kehotti kastamaan, ei itse kastanut. Näin oli syntynyt Kesarean pakanakristillinen seurakunta. Mutta hyväksyikö Jerusalem tämän?
Pietarin käynti Jerusalemissa ja keskustelut siellä olevien juutalaisten kanssa
11:1-18, erityisesti jakeet 11:1-3, 18
Pietaria nuhdeltiin, kun hän ei toiminut niin kuin juutalaiset perinteisesti toimivat. Mutta kun hän selitti käyntinsä merkityksen ja vaikutukset, niin he rauhoittuivat.
Kyseessä oli messiaaniset juutalaiset. He siis noudattivat juutalaisia tapoja, mutta samalla kuitenkin uskoivat Jeesukseen.
Myös juutalaiset ymmärsivät ja hyväksyivät sen, että evankeliumi julistettiin pakanoille: ”Jumala on siis avannut pakanoillekin tien kääntymykseen ja elämään.
Emme rukoile turhaan, yhteenveto Kuva: Pietari rukoilee
Mitä tämä puhuu rukouksesta? Se kun on otsikkona, niin pitää palata tähänkin kysymykseen.
On päätelty, että kun Cornelius sai enkeli-ilmestyksen, niin hän oli rukoilemassa yhdeksännen tunnin vaiheilla (n. klo 15), koska ”rukoili alati Jumalaa”.
Ja vastaavasti Pietari oli kuudennen tunnin vaiheilla (klo 12) rukoilemassa, kun hän sai tuon taivaallisen ilmestyksen.
”He tulevat itkien, hartaasti rukoillen, ja minä itse johdatan heitä.” Jer. 31:9
”Kaikki, joita Jumalan Henki johtaa, ovat Jumalan lapsia.” Room. 8:14
Room. 8 liittyy siihen, että kun ihminen etsii Pyhän Hengen johdatuksessa Jumalan tahtoa, niin hän kuolettaa vanhan ihmisen teot ja nousee yhdessä Kristuksen kanssa rakkauteen lähimmäistään ja Jumalaa kohtaan. Jumala siis johdattaa Henkensä kautta elämään hänen tahtonsa mukaan.
Mutta Corneliuksen ja Pietarin esimerkki johtaa myös ajattelemaan niin, että kun olemme avoimia Jumalaan päin, elämme vuorovaikutuksessa hänen kanssaan, niin sieltä voi saada myös erityistä johdatusta. Apt. kertoo siitä, että kun luotiin pohjaa lähetystyölle, niin tarvittiin erityisjohdatusta, jotta ihmiset ja sanoma lähtisivät liikkelle, että evankeliumi tulisi julistetuksi. Pietari oli alkuseurakunnan johtaja – ”tälle kalliolle minä rakennan seurakuntani - ja siitä mandaatista käsin hänen tuli olla toimelias ja herkkä kuulemaan mihin Jumala häntä johtaisi.
Näin ollen, emme todellakaan rukoile turhaan. Silloin me laitamme itsemme ja elämämme alttiiksi Jumalan eteen ja sieltä voi tulla uutta ohjausta ja johdatusta, kuten Pietari sai monesti kokea ja kuten Cornelius sai kokea näissä tapahtumissa, joiden äärellä olemme viipyneet.